5 błędów popełnianych podczas wybierania architekta wnętrz5

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

5 najczęstszych błędów popełnianych przy WYBIERANIU architekta wnętrz.

10.01.2020

Co raz częściej spotyka mnie sytuacja, że klienci wracają do mnie po przebojach z innymi architektami wnętrz. Często okazuję się, że współpraca oraz spodziewany efekt nie jest tym o czym marzyli. Szukanie odpowiedniego projektanta wnętrz może zabrać nam trochę czasu, jednak warto się w to zagłębić i znaleźć odpowiednią osobę, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Wielu klientów, którzy decydują się na projekt wnętrza popełnia jeden z pięciu podstawowych błędów. Wystrzegajmy się ich, a znajdziemy idealnego architekta wnętrz.

1. Wybór projektanta bez poznania portfolio

Wybierasz architekta, ponieważ  twój znajomy ma znajomego, który zna architekta wnętrz i jest dobry. I to wystarczy. Znalezienie architekta wnętrz z polecenia to dobre rozwiązanie, jednak nie zatrzymuj się tylko na rekomendacji. Poproś o jego stronę internetową oraz zajrzyj w jego ostatnie projekty. Jeśli projektant wnętrz nie ma swojej strony internetowej z projektami powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Portfolio jest najważniejszym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę wybierając idealnego projektanta. Przede wszystkim pokazuję nam stylistykę wnętrz oraz pomysłowość i kreatywność w projektach. Tutaj możesz się odnieść do Twojego wnętrza, czy któryś z projektów Cię inspiruję, czułbyś się dobrze w takim wnętrzu? Nie wszystkie muszą Ci przypaść do gustu, bo każdy projekt jest skrojony pod indywidualnego klienta, ale dobrze jest jeśli chociaż jeden wpasowuję się w Twoje wyobrażenia o wymarzonym wnętrzu.

2. Sugerowanie się tylko ceną

W tej sytuacji nie jest cena najważniejsza. Czy wiesz, że zatrudnienie architekta wnętrz to około 1% wydatków związanych z nowym mieszkaniem czy domem? Nie oszczędzaj na projekcie wnętrza, bo tak naprawdę wszystko od niego zależy. To jak będzie wyglądało twoje mieszkanie, czy będzie funkcjonalne i czy będziesz się w nim dobrze czuł. Najgorsze z możliwych scenariuszy jest, że zaciągasz kredyt na kilkanaście lat, aby mieszkać we wnętrzu, które Ci nie odpowiada. Szukanie najtańszego architekta, może spowodować taki efekt. Pamiętaj, że dobry architekt się ceni, jednak nie oznacza to, że musisz wybrać najdroższego w okolicy. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty, który posiada niezbędną wiedzę oraz kompetencje. Zawsze możesz wybrać opcję tańszą np. projekt koncepcyjny. Jednak masz pewność, że projekt zrealizuję osoba, która wie co robi i zna się na rzeczy.

Aranzacja apartamentu Gdynia Redłowo
Inspiracje Salon z granatową sofą

3. Brak porównania ofert

Logika podpowie Ci, że skoro wybrałeś już architekta, który odpowiada Ci stylistycznie i cena wnętrza nie jest wygórowana to wystarczy. Jeszcze nie-  wstrzymaj zimną krew. Po pierwsze przeanalizuj ofertę pod kątem jej zawartości. To bardzo ważny element!

Czasami okazuję się, że cena jest atrakcyjna jednak projekt wnętrza sprowadza się do wybrania kolorystyki ścian i materiału na posadzce. Spotkałam się już z taką historią w rzeczywistości. Klient poprosił mnie o ofertę na projekt wnętrza. Zawierała ona wszystkie niezbędne elementy jakim są wizualizację każdego pomieszczenia, projekty wykonawcze oraz lista materiałowa. Klient stwierdził, że znalazł architekta, który zrobi projekt wnętrza za połowę! Po czasie okazało się, że okazja nie była do końca okazją. Projekt wnętrza, który otrzymał klient od innego architekta sprowadzał się tak do wyboru koloru farby na ścianie, oświetlenia, drzwi,  podłogi oraz płytek w łazience. Nie wiedział jak będzie wyglądać mieszkanie, ani jakie ma meble wybrać.  

Dlatego pamiętaj wybierając ofertę na projekt wnętrz sprawdź jej zawartość. Większy zakres prac w dużym stopni odciąży Ciebie czasowo jak i finansowo.

4. Poszukiwanie architekta na ostatni moment

Na portalach społecznościowych często widzę post „Szukam projektanta, który wykona mi projekt wnętrza na wczoraj, ekipa wykończeniowa wchodzi za tydzień”. Nie szukaj architekta w momencie odbioru mieszkania, ponieważ jest to za późno. Dlaczego?

Po pierwsze zmiany deweloperskie. Gdy kupujesz mieszkanie od Dewelopera, najczęściej do pewnego momentu może wprowadzić zmiany aranżacyjnie zupełnie za darmo. Oznacza to dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Dlatego architekta wnętrz warto zatrudnić już przy zakupie mieszkania, wtedy masz pewność że wnętrze będzie dopasowane do Ciebie i w dodatku za darmo. Kolejny aspekt, to fakt że tych przesunięć np. gniazdek czy oświetlenia nie musisz zlecać ekipie wykończeniowej, jest to średnio 10 tyś oszczędności, gdy te zmiany wprowadzisz już u Dewelopera.

Po drugie projekt musi być przemyślany i wykonany starannie. Projekt wykonany pod presją czasu, na wyrywki może być fatalny w konsekwencjach, a efekt finalny nie zachwyci. Projekt wnętrza, któremu zostanie poświęcony odpowiedni czas będzie stylowy i profesjonalny, dzięki temu zagwarantuję Ci radość z codziennego mieszkania.  

5. Brak założeń do projektu

Ostatnim błędem jest brak założeń do projektu wnętrza. Musisz wiedzieć co Ci się podoba, w jakiej stylistyce dobrze się czujesz i zakomunikować to architektowi. Architektura to nie tylko projekt, ale porozumienie. Dlatego warto przygotować się na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz. Poprzeglądaj magazyny wnętrzarskie lub blogi z inspiracjami, zastanów się jak wyobrażasz sobie swoje wymarzone mieszkanie. Im więcej przekażesz informacji projektantowi wnętrz, tym większa pewność ze projekt wnętrza idealny skrojony pod Ciebie.   

Jeśli spodobał Ci się ten post- podziel się swoją opinią w komentarzu lub śmiało go udostępnij. Zapraszam do dyskusji!

Zostaw komenatrz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

About the author: D' Interior

Leave a Reply

Your email address will not be published.