BLOG O ARCHITEKTURZE WNĘTRZ

Ile kosztuję wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim 2020?

19.04.2020

Od 2 000 do ponad 4 000 złotych może kosztować wykończenie metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim. Różnica w kosztach wynika z rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych, kosztów robocizny oraz wybranych mebli.

Wykonaliśmy dla was studium przypadku wykończenia mieszkania dla 2 pokoi o metrażu 47 m2. Mieszkanie dwupokojowe oraz kawalerka jest relatywnie najdroższe dzieląc sumę wykończenia przez metraż mieszkania. Im większy metraż mieszkania tym cena wykończenia będzie spadać, ze względu na to, że najdroższymi pomieszczeniami jest łazienka i kuchnia. 

Na pewno znajdą się osoby, które powiedzą, że można zrobić taniej lub wybrać materiały tańsze np. z marketu budowlanego. Oczywiście, że tak. Cześć prac nawet można wykonać samemu. Moje wyliczenie dotyczy dobrej jakości materiałów  i kompleksowego przygotowania mieszkania dla siebie na lata. Zakładam, że wykończeniem zajmie się profesjonalna ekipa, która legalnie działa i posiada więcej niż jedną osobę zatrudnioną. Wycena prac wykończeniowych dotyczy rynku Trójmiejskiego, w mniejszych miejscowościach ceny są zapewne mniejsze.

Założenia:

– mieszkanie w stanie deweloperskim

– delikatne przerobienie instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej

– brak zmian w przebudowie ścian

– uśredniona półka materiałów wykończeniowych

– efektowne oświetlenie  

– meble ruchome i dodatki ze średniej półki

– zabudowa kuchenna na wymiar, szafy oraz meble łazienkowe 

1. Materiały wykończeniowe- mieszkanie 

Na samym początku zajmiemy się materiałami, które są potrzebne, aby wykończyć pomieszczenia i całe mieszkanie. Sa to panele podłogowe, drzwi, listwy, oświetlenie itp. 

2. Koszty prac budowlanych – mieszkanie 

Ceny prac budowlanych z roku na rok wzrastają ze względu na brak ludzi do pracy. Jest to jeden z najwyższych kosztów całego wykończenia mieszkania, którego „nie widać”. Cennik usług budowlanych jest bardzo zróżnicowany -zależny od regionu, jakości prac i od tego czy „da się to wykonać”. W tej branży można łatwo odróżnić profesjonalistę od hobbysty. Osoby, które chcą zgarnąć szybki zarobek i nie napracować się za wiele zazwyczaj często w ich słowniku znajdują się słowa „nie da się”.

Poniżej został pokazany kosztorys prac budowlanych, które dotyczą całego mieszkania. Niektóre mieszkania w stanie deweloperskim są wymalowane i wyszpachlowane orazklienci pomyśleli przed odbiorem o zmianach lokatorski i wprowadzili je wcześniej u Dewelopera. Dzięki temu można zaoszczędzić kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

3. Materiały wykończeniowe oraz wyposażenie  do łazienki   

Łazienka jest miejscem generującym najwyższe koszty wykończenia w przeliczeniu na ilość m2. Największy wpływ ma nie jej metraż, ile standard wykończenia. Łazienkę można wykończyć za 5, ale też 50 tys. zł, a na pewno znajdą się tacy gotowi zapłacić jeszcze więcej. My wybraliśmy wyposażenie ze średniej półki cenowej. Materiały wykończeniowe do łazienki nie są, aż tak dużym kosztem jak się wszystkim wydaje w całym przedsięwzięciu. Zobaczmy zatem jak przedstawiły się koszty wyposażenia łazienki.

3. Koszty prac budowlanych- łazienka

Koszty wykończenia łazienki są prawie proporcjonalne co jej wyposażenie. Poniżej znajduję się tabela z wyszczególnionymi pozycjami prac oraz jej kosztów. 

lazienka prace

4. Wyposażenie- meble ruchome, dekoracje

Tutaj mogę wszystkich zaskoczyć, ponieważ koszty mebli w mieszkaniu są najmniejszym udziałem w całym przedsięwzięciu. Całe wyposażenie mieszkania zmieściło się w 20 tys. złotych. 

koszty wyposazenia

5. Zabudowa meblowa na wymiar

Bezowo biała kuchnia

Kuchnie oraz meble na wymiar często są jedynym sposobem na urządzenie eleganckich, a zarazem funkcjonalnych aranżacji.  Cena zakupu jest wyższa nawet dwukrotnie od mebli gotowych. Powiązane jest to z indywidualnym dopasowaniem do wymagań każdego klienta oraz ich unikalnością. Możemy wykonać taki mebel lub kuchnie, która się nie powtórzy w innym domu.

Zabudowa na wymiar to największy koszt w całym przedsięwzięciu. Szukając oszczędności w kosztach wykończenia należy z zrezygnować z mebli na wymiar. Ceny są orientacyjne, koszt mebli na wymiar są zależne od jakości materiałów oraz użytych komponentów wewnątrz. 

cennik zabudowy na wymiar

6. Podsumowanie- ile kosztuję wykończenie mieszkania? 

Suma wykończenia mieszkania o metrażu 47 m2 to koszt 101 382 złotych, co przekłada się 2200 zł/m2. Poszczególne koszty rozkładają się następująco: 

-Materiały wykończeniowe- 25 844 złotych 

-Roboty wykończeniowe- 26 625 złotych 

-Meble ruchome oraz dekoracje -18 900 złotych 

-Zabudowy na wymiar – 30 000 złotych 

ile kosztuje wykończenie mieszkania

Podsumowując wszystkie założenia minimalnym budżetem na wykończenie mieszkania od A do Z jest kwota od 2000 zł/m2 przy produktach średniej i dobrej jakości.

Często zostają pomijane pewne koszty, ponieważ nie ma się ich świadomości. Mieszkanie dwupokojowe o metrażu 35 m2 lub 55 m2 to podobnych koszt, ze względu na ilość tych samym mebli jakie musimy zakupić. Planując większą przebudowę układu mieszkania lub mieszkanie z rynku wtórnego należy założyć, że pracę budowlane wraz z chemią mogą nas kosztować więcej. Również jeśli chcemy mieć wysokiej jakości wyposażenie cena wykończenia mieszkania może wzrosnąć do 3000, a nawet 4000 tys./ m2.

Czy można wykonać taniej? Oczywiście, że tak. Jednak tutaj musimy być bardzo ostrożni. W kolejnym artykule pokaże, gdzie możemy zaoszczędzić, nie tracąc na jakości. 

Jeśli spodobał Ci się ten post- podziel się swoją opinią w komentarzu lub śmiało go udostępnij. Zapraszam do dyskusji!

Zostaw komenatrz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany